Çekirdek

Toplam 15 Ürün Bulundu

Çekirdek

Çekirdek genellikle kabuklu yemiş olarak satılan, tuzlu veya baharatla tatlandırılan, kabuklu veya kabuksuz kuruyemişlerdir. Çekirdekler atıştırmalık olarak tüketilen yiyecek olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte çekirdeğin içerisinde bulunan sağlıklı yağlar, protein, lif, vitaminler, mineraller açısından zengin bir kuruyemiş çeşididir. Birçok çekirdek çeşitleri vardır. Çiğ şekilde veya kavurarak tüketime hazır hale getirilmektedir. Meray Kuruyemiş olarak kabak, karpuz ve ay çekirdeği ürünlerimizle sizlere yüksek kaliteli en taze kuruyemişleri sunuyoruz.

Çekirdeğin Tarihi Nedir?

Ay çekirdeğin kökeni Amerika’ya dayanmaktadır. İlk keşfedildiğinde kuruyemiş olarak tüketilmesinin aksine daha çok ayçiçeği yağı olarak kullanılmıştır. Ay çekirdeğinin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Hem çekirdeği hem de yağı bakımından çok elverişli olan bu bitki, günümüzde endüstri sektöründe önemli bir yere sahiptir. Kökeni her ne kadar Amerika'ya dayansa da kuruyemiş olarak keşfedilip piyasaya sürülmesi Hintliler tarafından gerçekleşmiştir. Kabak çekirdeğinin kökeni ise tam olarak bilinmese de Kuzey Amerika olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte M.Ö. 7000-5500 yılları arasında Meksika’da kabak çekirdeği hakkında kanıtlar bulunmuştur. 

Çekirdeğin Faydaları Nelerdir?

•    İçerisinde bulunan E vitamini bolluğu sayesinde kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Oluşabilecek kırışıklıkların artmasını, beyin, damar ve kalp fonksiyonlarını düzenlemektedir.
•    E vitamini sayesinde saçların canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca prostat kanserine karşı koruyucu görevi görmektedir.
•    Çinko ve demir içermesi ile kemik ve diş yapılarının güçlenmesini sağlar.
•    Lifli bir yiyecek çeşidi olmasıyla sindirim sisteminde oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmektedir. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kilo verebilmek adına tüketilebilir. 
•    İçerisinde bulunan vitamin ve mineral sayesinde hafızayı güçlendirmektedir. 
•    Protein açısından da zengin bir besin olmasıyla tok tutmaktadır. Ayrıca vücudun proteini sentezlemesi ile kas ağrılarının önüne geçmektedir.
•    İçerisinde bulunan magnezyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu görevini görür.

Çekirdek Kaç Kalori?

Doyumsuz sohbetlerinize eşlik eden ve diyet listenize ekleyebileceğiniz çekirdeğin kalori değerlerine birlikte bakalım. 

Çekirdek (Gram) Kalori (Kcal)
100 gr. 584 Kcal
250gr. 1460 Kcal

Çekirdek Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Diğer kuruyemişlerde olduğu gibi ay çekirdeği de havayla teması sağlandığında tazeliğini çok çabuk kaybeder. Bu yüzden muhafaza edilirken nemden ve güneşten uzak olacak şekilde, serin ve kuru yerde ağzı kapatılmış bir şekilde saklanmalıdır. Buzdolabının içerisinde de ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmesi durumunda uzun süre rahatça saklayabilirsiniz ve çekirdeğin tazeliğini koruyabilirsiniz. Ambalajda satın aldığınız takdirde son kullanma tarihine dikkat edilmeli, nemli ortamda bulundurmayınız. Gün ışığı ile havaya maruz kalmış çekirdeklerin tadından taze olmadığı anlaşılacaktır.

Çekirdek Fiyatları

Özelliklerine, gramajına ve cinsine göre fiyat farklılığı göstermektedir. Ayrıca çekirdeğin boyutu, markası ile yetiştirildiği yer de fiyatını belirleyen faktörler arasındadır. Çekirdek satın alırken kabak, karpuz veya da ay çekirdeği seçenekler arasında seçim yapılabilir. Ayrıca ay çekirdeği arasında da tuzlu veya tuzsuz seçenekleri mevcuttur. Web sitemizde 500 gram ve 1 kg paketler halinde satılmaktadır. Sizler için en uygun çekirdek çeşitlerini ve fiyatlarını öğrenebilmek için web sitemizi takip edebilirsiniz.

Meray Kuruyemiş farkıyla en lezzetli çekirdek çeşitlerini inceleyip web sitemizden sipariş oluşturabilirsiniz.