Ceviz' in Faydaları Nelerdir ?

Ceviz' in Faydaları Nelerdir ?

Ceviz' in Faydaları Nelerdir ?

Ceviz gerek tadının güzelliği ve gerekse faydalı tesiri sebebi ile uzun yıllardır bireyler tarafından en çok tüketilen besinlerden biri olmuştur. Beyne olan faydaları ile günümüzde her yaş grubundan insana tavsiye edilen ceviz, özellikle beyne benzer görünümüyle her zaman beyin ile ilişkilendirilmiştir. Son yıllarda ceviz üzerinde yapılan birçok çalışma, cevizin sadece beyin için değil birçok farklı organa da etkili olduğunu kanıtlamıştır.

 

Doğal bir yağ, lif ve protein kaynağıdır.

Kilo kontrolüne yardımcı olur.

Kalp ve kemik sağlığının korunmasını sağlar.

Bol bakır, mangenez, molibden, omega - 3 vb. Maddeler içerir.

Prostat ve meme kanseri riskini büyük ölçüde azaltır.

Çocuklarda zeka gelişimini ve büyümesini destekler.

Bu ve benzeri pek çok faydaya sahip olan ceviz, gün içerisinde tavsiye edilen miktarlarda tüketilecek ve birçok sağlık sorununa karşı etkin koruma sağlayacaktır. Özellikle çocuk ve ergenlerde ceviz tüketiminin yeterli düzeyde ayarlanması ilerleyen yaşlarda daha güçlü bir hafıza ve vücut fonksiyonları için etkili olacaktır.

Cevizin bu güçlü etkileri de fazla tüketime bağlı olarak farklı sorunlara neden olabilmektedirCEVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Günlük olarak düzenli miktarlarda tüketilen ceviz, kötü kolesterol olarak bilinen LDL'yi düşürür, iltihabı azaltarak kan damarlarının işlevini iyileştirir. Damarlarda plak birikimi riskini azaltarak dolaşım sistemini korur. Ayrıca, diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarıyla birleştirildiğinde kalp hastalığı noktasında yardımcı olur.

Kanser, anormal hücre büyümesinin neden olduğu bir hastalıktır ve cevizler, anti-kanser özellikleri olan çeşitli ? biyoaktif bileşenler içerir. Ceviz tüketmenin meme, prostat, kolon ve böbreklerde kanserin büyümesini baskılayabildiğini gösteren çalışmalar da vardır.

Araştırmalar, ceviz yemenin beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini gösteriyor. Ayrıca ceviz, beyin fonksiyonlarındaki düşüş ve yaşın ilerlemesine bağlı olumsuz durumlar karşısında hafızayı güçlendirir ve Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır.

Ceviz, polifenol ellagitanninler bakımından zengindir. Bağırsaktaki bazı yararlı bakteriler bu maddeleri ürolitinler adı verilen bileşiklere dönüştürebilir. Ürolitinlerin bağırsağınızda anti-inflamatuar özellikleri olabilir ve bu, kolorektal kansere karşı korunmaya yardımcı olmanın bir yolu olabilir. Bu özelliklerinin yanı sıra, ürolitinlerin vücudunuzdaki hormon reseptörlerini bloke etmelerine izin veren hormon benzeri özellikleri vardır. Bu, hormona bağlı kanser riskini, özellikle de meme ve prostat kanserlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağı olan cevizin birçok faydası vardır. Kilo dengesini sağlarken kalp ve kemik sağlığını iyileştirmede fayda sağlar.

Ceviz ağacında yetiştirilen tek tohumlu, yuvarlak, sert ve kabuklu meyvelere ceviz denir. Cevizin sağlığa faydaları oldukça fazladır.

Cevizin faydaları saymakla bitmez:

Kanseri önlemeye yardımcı olan gıdalardan biri olan ceviz, birçok hastalığı önlemeye yardımcı olan özelliklere sahiptir.

Omega 3 yağ asitleri kalp sağlığını iyileştirmek için faydalı olarak görülmektedir. Cevizde bulunan omega 3 yağ asitleri sayesinde kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunulur. Omega 3 yağ asitleri, selenyum ve iyot ile birlikte beynin optimal işleyişine katkıda bulunur.

Cevizin faydaları arasında demans ve epilepsi gibi rahatsızlıkları gidermesi de bulunmaktadır.

Ceviz tokluk hissi verir. Bu, ağırlığı kontrol etmeye yardımcı olur.

Ceviz aynı zamanda metabolizmayı da iyileştirir. Büyüme ve gelişme, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik faaliyetlere katkı sağlar.

Düzenli tüketildiğinde cevizin faydaları artar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildin uzun süre parlamasını sağlar ve ciltte kırışıklık oluşumunu engeller.

Ceviz tüketimi kandaki melatonin seviyesini yükseltir ve uykuya neden olur. Bu nedenle uyku gelişimine katkı sağlar.

Antioksidan bakımından zengin böğürtlenin ardından ikinci sırada yer alan ceviz, bu antioksidanlar sayesinde kimyasalların neden olduğu karaciğer hasarının önlenmesine katkı sağlar.

Cevizin faydalarından biri de iltihabı azaltmasıdır. Enflamasyon, tip 2 diyabet, alzheimer, kalp hastalığı ve kanser gibi pek çok hastalığın iyileşmesine neden olabilir.

Bağırsaktaki faydalı bakteriler, iltihaplanmaya karşı koruma sağladığı bulunan bileşiklere dönüşür. Omega 3 yağlarında, magnezyumda ve cevizde bulunan amino asitler iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca linoleik asit, alfa-linolenik asit ve araşidonik asitler gibi temel yağ asitlerini içerir. Herhangi bir diyete ceviz dahil etmek, sağlıklı bir lipid tedarikini destekleyerek koroner kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

Ceviz, optimum kemik sağlığını korumak için her ikisi de gerekli olan bakır ve fosfor içerir. Cevizde bulunan esansiyel yağ asitleri vücudun kemik sağlığını sağlar. İdrarla kalsiyum atılımını azaltırken kalsiyum emilimini ve birikimini artırabilirler.

Ceviz, hafızayı ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri içerir.

Ceviz, antioksidan yönünden zengin besinler sıralamasında böğürtlenden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Cevizde bulunan güçlü antioksidanlar karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olur.

Ceviz, vücuda ışık ve karanlık döngüsü hakkında mesajlar iletmekten sorumlu olan melatonin adlı bir bileşik içerir. Melatonin zaten vücut tarafından sentezlendiğinden, ceviz yemek kandaki melatonin seviyesini yükseltir ve böylece uykuya neden olur. Bu nedenle ceviz yemek uykuyu iyileştirmenin harika bir yolu olabilir.

Araştırmacılar, günde 70 gram ceviz yemenin sağlıklı genç erkeklerde sperm kalitesini artırdığını söylüyor.

Ceviz; cildinizde yaşlanmayı önleyen, kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran B vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu yüzden uzun süre parlak bir cilt istiyorsanız ceviz yiyin.

Bilim adamları, bu yenilebilir tohumların kanserden ölme riskini yüzde 40 ve kardiyovasküler hastalıklardan ölümü en az yüzde 55 azalttığını bulmuşlardır.

Düzenli ceviz tüketimi, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyebilecek güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur.

Tags