Kuru Kayısı'nın Faydaları Nelerdir?

Kuru Kayısı'nın Faydaları Nelerdir?

Kuru Kayısı'nın Faydaları Nelerdir?

Taze kayısıların birbirinden özel teknikler ile kurutulması sayesinde kuru kayısı elde edilmektedir. Kurutma işleminin tekniği çok önemlidir. Doğal yöntemler ile güneş altında kurutulan kayısılara Günkuru Kayısı denmektedir. İçermiş oldukları vitamin, mineral ve faydalar bakımından her iki tip kayısı arasında kesinlikle bir fark bulunmamaktadır. Görünüm olarak sadece Günkuru Kayısılar daha koyu bir renge sahip olur.

Kuru kayısının faydaları, İbn-i Sina’nın “Tıbbın Kanunu” isimli eserine bile konu olmuştur. Düzenli kuru kayısı tüketiminin sağlığa olan faydalarını belirtelim;

  • Demir bakımından en zengin gıdalardan biridir. Ayrıca ekstra olarak bakır da içerdiğinden kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırmakla birlikte ruh halinin de dengede kalmasını sağlar.
  • Diyet lifinin çok yüksek olmasının sebebi ile sindirim sisteminin çalışmasına da büyük oranda yardımcı ve kabızlık gibi durumları engellemektedir ancak aşırı derecede tüketilmesi de ishal gibi durumlara sebep olmaktadır.
  • Yüksek oranda içerdiği magnezyum değeri sayesinde kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyonu düşürmekte etkilidir.
  • Potasyum kaynakları arasında da olan kuru kayısı, kalp damar sağlığının korunmasına da yardımcı olur ve aritmi olarak adlandırılan hastalığa da iyi gelmektedir. Kas gelişimine de yüksek derecede faydasının bulunması ailelerin küçük çocuklarına tükettirmesi için büyük önem teşkil etmekdir.
  • A vitamini bulundurduğundan, görme gücünü artırmakla beraber göz hastalıklarının oluşturulma oranını da en aza indirir.
  • Kuru kayısı, çağın hastalığı olan egzama tedavisinde de kullanılmaktadır.

Uzun süre boyunca depolamaya uygun bir gıda olan kuru kayısının faydaları oldukça fazladır. Günde 3-4 adet rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kuru kayısı tercih ederken taze olmasına önem veriniz.

Taze ve uygun fiyatlı kuru kayısı satın almak isterseniz MerayKuruyemiş’i tercih edebilirsiniz.

Tags