Meray Kuruyemiş Hurma Medine Jumbo 1 Kg

Meray Kuruyemiş Hurma Medine Jumbo 1 Kg

295.00 ₺

Hurma, palmiyegiller familyasından gelen, tatlı bir meyvedir. Genellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrik...

Açıklama

Hurma, palmiyegiller familyasından gelen, tatlı bir meyvedir. Genellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da yetiştirilir. Ülkemizde de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sıkça tüketilir. Peki, hurma nedir ve neden sağlıklıdır?

Hurma

Üzüm palmiyesi olarak da bilinen hurma, palmiye ailesinden gelen bir meyvedir. Hurmanın birçok farklı çeşidi olduğu gibi tatları, dokuları ve renkleri değişebilir. Genellikle taze veya kurutulmuş olarak tüketilir ve birçok yemekte, tatlılarda ve içeceklerde kullanılır. Hurmanın sağlığa birçok faydası olduğu bilinmektedir.

Hurmanın Besin Değeri

Hurma, yüksek lif ve doğal şeker içeriği sayesinde enerji verir. Hurma, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından da oldukça zengindir. İçerdiği B vitamini kompleksi sayesinde de stresle mücadelede etkilidir. Taze hurmalar, daha az şeker içerir ve lif oranı daha yüksektir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma, enerji verici özelliği, yüksek besin değeri ve sağlık faydaları nedeniyle oldukça önemli ve çok sağlıklı bir meyvedir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı önler. Ayrıca antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser riskini azaltır. İçerdiği potasyum sayesinde de kalp sağlığına katkıda bulunur.  Kuru hurmalar ise daha uzun süre dayanıklıdır ve tatlı ihtiyacını karşılamak için ideal bir seçenektir. Hurma, taze ya da kuru olarak tüketildiği gibi smoothie veya tatlı tariflerinde de kullanılabilir.