Meray Kuruyemiş Antep Fıstık Ezmesi 1 Kg

Meray Kuruyemiş Antep Fıstık Ezmesi 1 Kg

830.00 ₺

Antep fıstığı, sıcak iklimlerde yetişen, bizlere taze bir şekilde sunulan ve lezzetiyle herke...

Açıklama

Antep fıstığı, sıcak iklimlerde yetişen, bizlere taze bir şekilde sunulan ve lezzetiyle herkesin severek tükettiği bir kuruyemiş çeşididir. İçerisindeki vitamin, protein ve zengin mineraller sayesinde enerji ve şifa kaynağı niteliği taşımaktadır. Antep fıstığı ezmesi, herkesin rahatlıkla günün her öğününde tüketebileceği antep fıstığının lezzetini çok iyi bir şekilde alabileceği bir ezmedir.

Antep Fıstığı Ezmesi

Antep fıstığı ezmesi boziç olarak bilinen hasadı daha erken yapılmış antep fıstığının ezilmesi ve belli bir ölçüde içerisine şeker eklenmesiyle elde edilen tatlı çeşididir. Antep fıstığı ezmesinin püf noktası erken toplanan fıstık olması ve kavrulmamış antep fıstığından yapılmış olmasıdır. İçerisinde nem bulunduran fıstıkların değirmenin içerisinde çekim yoluyla küçük parçacıklara ayrılır ve elekten geçirilir. Takiben istek doğrultusunda içerisine fıstığın yarısı kadar bir oranda şeker ve su eklenerek kaynatılır. Elde edilen bu karışımı düz bir zeminde yoğurulur, açılır ve kesim işlemi gerçekleştirilir. Porsiyon ve sunum şekli değişiklik gösteren antep fıstığı ezmesi dolma, bohça, muska şeklinde hazırlanabilmektedir. Ayrıca içerisinde antep fıstığı, şeker ve su dan başka bir malzeme kullanılmaması gerekmektedir.

Antep Fıstığı Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Antep fıstığı ezmesi birçok faydası olan bir besindir. Antep fıstığı ezmesinin faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Antep fıstığı ezmesi, yüksek miktarda protein, lif, E vitamini, magnezyum ve sağlıklı yağlar gibi besinler içerir.
 • Sağlıklı yağlar içerir ve kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltabilir.
 • Antioksidanlar açısından zengin olan antep fıstığı ezmesi, vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını azaltabilir.
 • Kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bu özellikle diyabet hastaları için yararlıdır.
 • Magnezyum açısından zengin olduğu için kas ve kemik sağlığına yardımcı olabilir.
 • E vitamini içerdiği için cilt sağlığına olumlu etkisiyle antep fıstığı ezmesi ciltteki serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını azaltabilir.
 • Antep fıstığı ezmesi, yüksek miktarda protein içerir. Bu durum sporcular için önemlidir, kasların onarılmasına ve büyümesine yardımcı olabilir.

Bu faydalarının yanı sıra antep fıstığı ezmesi yüksek kalorili olduğu için, fazla tüketilmesi kilo alımına neden olabilir. Dengeli bir şekilde tüketilmesi önerilir.

Antep Fıstığı Ezmesinin Özellikleri

Sağlığına dikkat edenlerin bolca tüketmesi gereken bir ürün olan Antep fıstığı ezmesi bağışıklık sistemi ve sindirim sistemine olumlu etkileri çok fazladır. İçeriğinin tamamen fıstıktan olması, hayvansal gıda bulunmadığı için vegan yaşamayı tercih edenlerin talep edebildiği protein kaynağıdır. Lifli bir yapısından dolayı diyet yapanların tok tutmak için önemli bir besindir. Bunun yanında içerisindeki yağ oranının fazla olmasından dolayı da kolayca kilo almaya yol açabilmektedir. Bu yüzden tüketimini kendinizin ihtiyacı kadar ya da uzmanların sizler için uygun gördüğü miktar kadar yapılması daha sağlıklı olacaktır. İçeriğindeki doymamış yağın fazla olması sayesinde kalp sağlığını iyi derecede korumaktadır.

 • Ürünün kendi fotoğrafıdır.
 • Ürün kendi imalatımızdır.
 • Kuruyemiş ve kurutulmuş meyve sektöründe 42 yılı aşan tecrübesiyle gelişen şirketimiz, yönetim merkezi Hamburg’da olmak üzere Bad Oldesloe ve Gaziantep’deki üretim tesisleri ile temsil edilmektedir.
 • Meray ürünleri ile ilgili en özel husus, oryantal geleneksel kavurma tariflerini en son teknoloji imkanları ile birleştirerek, IFS kalite yönetimi gibi yüksek kalite standartlarına uyumlu olarak hazırlanmalarıdır.
 • En iyi hammaddelerin seçimi ve müşterilerimizle olan yakın işbirliği, başarımızın temelini oluşturmakla beraber aynı zamanda ürün yelpazemizin çeşitliliğini ve kalitesini arttırmanın temel taşıdır.
 • Tüm bunlar, Meray markasının Avrupa’da ve 50’dan fazla ülkede bulunmasında, bu ülkelerde ürünlerinin pazarlamasının yapılmasında ve dağıtımının piyasada lider konumda olan perakende zincirleri ile yakın çalışarak gerçekleştirilmesinde kritik öneme sahiptir.