Kurutmalıklar

Toplam 5 Ürün Bulundu

Kurutmalıklar

Kurutmalık sebzeler, taze sebzelerin suyunun sıkılıp ve kurutulması sonucunda oluşan sebzelerdir. Kurutma işlemi sebzeler için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kurutmalık sebzelerin raf ömrü oldukça uzundur. Kuru sebzelerin saklama sürecinde dondurucu, buzdolabı gibi beyaz eşyalara ihtiyaç olmadığı için maliyeti de azdır. Kış aylarında sebzeye ulaşım zor olduğundan dolayı kurutulmuş sebzeler zor zamanlarınızda kurtarıcınız olabilir. Aynı zamanda kuru sebzelerin, yemek sosları gibi lezzet arttırıcı olduğunu unutmayın.

Yöresel Antep mutfağında kurutmalık sebzelerin yeri oldukça önemlidir. Kurutulmuş domatesler, Antep yemeklerine tat ve renk katar. Kurutulmuş patlıcan ise yöresel Antep mezelerinde, etli yemeklerde genellikle kullanılır. Kurutulmuş soğan, baharat karışımlarında kullanılır. Yöresel Antep mutfağı, kurutmalık sebzeler ile muazzam lezzetler oluşturma konusunda ünlüdür.

Kurutmalıkların Faydaları Nelerdir?

 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Romatizma ağrıları ve hastalığı için iyi gelir.
 • Kilo problemi yaşayanlar için oldukça faydalıdır.
 • Kurutmalıklar yüksek antioksidan içerir bu sayede vücuttaki zararlı maddelerin atımını kolaylaştırır.
 • Kolesterol seviyesini dengede tutar.
 • Yüksek lif içerir dolayısıyla sindirim sistemi için faydalıdır.
 • Kurutulduğu halde içindeki kalsiyumu kaybetmeyerek kemik sağlığına iyi gelir.

Kurutmalıklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Besin kaybının en az olması için kurutma süresinin en kısa olduğu aylar tercih edilmelidir. Temmuz Ağustos ayları kurutulacak sebzeler için en ideal aylardır. Kurutulacak olan sebzenin çürüksüz ve yaralı olmamasına önem göstermelisiniz. Yetişme sürecini tamamlamayan sebzeleri kurutmamalısınız. Domatesi kuruturken güneşli alanları tercih edebilirsiniz. Domates haricinde diğer sebzeleri kurutmak için gölge alanlar ideal olacaktır. Kurutmaya bıraktığınız sebzelerin bulunduğu alanın temizliğine dikkat etmelisiniz.

Kuru Sebze İle Yapılabilecek Yemekler Nelerdir?

 • Kuru Sebze Kavurması
 • Kahvaltılık Kuru Sebze Kavurması
 • Kuru Sebzeli Siyez Pilavı
 • Kurutmalık Kavurması

Kurutmalıkların Kalori Değerleri

Kurutmalık ( 1 adet ) Kalori ( Kcal )
Kurutulmuş Domates 8 Kcal
Kurutulmuş Biber 9 Kcal
Kurutulmuş Patlıcan 10.6 Kcal

Kurutmalık Yemek Tarifi

Tencerenin içine su koyup kaynatalım. Su kaynadığında kurutmalıkları içine atalım. Kuru sebzeler kıtırlığını yitirip yumuşak olduğunda sudan ayırarak süzebilirsiniz. İki yemek kaşığı sıvı yağ ekleyerek soğanı ufak ufak doğrayıp pembeleşene kadar pişirin. Pembeleştiğinde salça ve dilerseniz isot ekleyebilirsiniz. Tuzu da ekleyerek ocakta biraz beklettikten sonra kurutmalıkları ilave edebilirsiniz. İyici karıştırıp servis haline getirebilirsiniz.

Kurutmalık siparişlerinizi web sitemizden gönül rahatlığıyla verebilirsiniz.