Türk Kahvesi

Toplam 8 Ürün Bulundu

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi Türk kültürünün en önemli yapı taşlarından biri olup Türkler için özel bir yere sahip bir içecektir. Türk kahvesi sadece bir içecek değil bir kültür, gelenek ve sosya iletişimin simgesidir. Türk kültüründe derin bir yere sahip olan Türk kahvesi insanlar arasında aile, arkadaş ve birbirini tanımayan misafirler arasında sosyal etkileşimi artıran bir sembol niteliği taşımaktadır. Türk insanı için geleneksel bir içecek olarak kabul edilen Türk kahvesinin kökeni Osmanlı Devleti'ne kadar gitmektedir. Osmanlı döneminde kahve bir lüks yaşam ve ihtişamın göstergelerinden olan bir araç olup günümüze kadar gelen bir mirastır. Türk kahvesi misafirperverliğin bir göstergesi olup misafirler ağırlanırken Türk kahvesini ikram ederek hoşgörü ve muhabbetin artırılması amaçlanır.

Türk Kahvesinin Özellikleri Nelerdir?

Türk kahvesinin lezzeti ve aroması diğer kahve çeşitlerinden farklı bir aromaya sahiptir. Türk kahvesi öğütülmüş kahve çekirdeklerinin suyla kaynatılması ile hazırlanır, köpüklü ve aromatik bir içecek olarak servis edilir. Bu özelliğiyle dünyadaki kahve çeşitlerine nazaran benzersiz bir lezzete sahiptir. Bununla birlikte doğru miktarda tüketildiği takdirde sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Düzenli ve uygun miktarlarda içilen Türk kahvesi kalp sağlığını olumlu yönden etkiler, kanser riskini azaltır ve beyin fonksiyonlarını geliştirir. Bununla birlikte Türk kahvesi antioksidan olarak zengin olup, enerji veren bir yapıya sahip içecektir. 

En Lezzetli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi, Türk kültüründe çok önemli bir yere sahiptir ve kahve severlerin en çok tercih ettiği kahve çeşitlerinden biridir. En lezzetli Türk kahvesini yapmak için gerekenler aşağıdaki gibidir;

Türk Kahvesi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 • Türk kahvesi fincanı
 • Türk kahvesi cezvesi
 • İçme suyu
 • Taze çekilmiş Türk kahvesi
 • Şeker (isteğe bağlı)

Türk Kahvesi Yapımı

 1. İlk olarak, Türk kahvesi cezvesine su ekleyin. Bir fincan Türk kahvesi için yaklaşık olarak 1 fincan su kullanın. Su, kahve fincanlarının sayısına göre ayarlanabilir.
 2. Cezvenin üzerine kahve ekleyin. Yaklaşık olarak bir fincan Türk kahvesi için bir yemek kaşığı taze çekilmiş Türk kahvesi kullanın. Kahveyi, suyun üzerine eşit şekilde dağılmış olacak şekilde dökün. Kahvenin köpürmesi için karıştırmayın.
 3. Şeker kullanacaksanız, şekerinizi cezvenin içine ekleyin ve karıştırmayın. Şekerli veya şekersiz olarak yapabilirsiniz.
 4. Cezveyi ocak üzerine koyun ve orta ateşte kaynatmaya başlayın. Kahve, suyun içinde köpürmeye başlayacak ve cezvenin üzerinden taşacaktır.
 5. Köpük tekrar çıktığında, cezveyi ocaktan alın ve köpüğü fincanlara paylaştırın. Köpüğü fincanlara paylaştırırken, kahveyi karıştırmayın.
 6. Cezvede kalan kahveyi, fincanlara eşit şekilde dökün. İsterseniz, kahvenizi şeker veya tatlandırıcı ile tatlandırabilirsiniz.
 7. Kahve, fincanlarda 2-3 dakika kadar dinlendirildikten sonra servis edilebilir.

Türk kahvesi yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Kahveyi fazla kaynatmayın, aksi takdirde tadı acı olacaktır.
 • Kahveyi fincanlara dökmeden önce, cezvede 2-3 kez kaynatın ve tekrar köpüklerin oluşmasını sağlayın.
 • Kahve fincanlarının içine su koymayın, sadece kahve koymak yeterlidir.

En lezzetli Türk kahvesi yapmak için taze çekilmiş meray kuruyemiş kahve kullanmanız önerilir. Kahveyi sade veya şekerli olarak içebilirsiniz. Kahvenin tadını çıkarın!